Przewodnik po tym, jak zbierać jeżówkę Echinaceę KrosAgro

Przewodnik po tym, jak zbierać jeżówkę Echinaceę KrosAgro

Echinacea (zwana także jeżówką) to doskonały dodatek do Twojego ogrodu. Jeśli zastanawiasz się, jak zbierać jeżówkę, ten artykuł przedstawia tajniki skutecznego sadzenia i zbioru jeżówki.

Siew lub przesadzanie

Możesz przeszczepić Echinaceę lub siać je bezpośrednio do łóżka ogrodowego. Jeśli wolisz zacząć od nasion, możesz początkowo uprawiać je w pomieszczeniu przez sześć do ośmiu tygodni przed ostatnimi mrozami w Twojej okolicy lub możesz je zasiać do ziemi jesienią lub zimą. Pamiętaj jednak, że kwitnienie roślin może zająć dwa lata.

Na szczęście Echinacea można znaleźć w prawie każdym lokalnym sklepie ogrodniczym. Jest tańszy w porównaniu z innymi rodzajami kwiatów ogrodowych, ale jest równie piękny.

Przesadzanie i kiełkowanie

Większość nasion jeżówki wymaga zimnej stratyfikacji przez około miesiąc, aby z powodzeniem produkować kwiaty. Stratyfikacja na zimno to proces umieszczania nasion w zimnych warunkach, aby zachęcić do kiełkowania.

Jednak Echinacea często kiełkuje po pewnym czasie, więc nie można oczekiwać rezultatów z dnia na dzień. Twoje nasiona zaczną kiełkować za około 20 dni.

Siej nasiona na głębokości jednego cala przy temperaturze gleby około 68 stopni F i upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie mokra. Gdy sadzonki osiągną wysokość trzech cali, rozrzedź je i stwardnij przed przesadzeniem do ogrodu, przenieś rośliny tylko wtedy, gdy miną ostatnie mrozy, a temperatura gleby wynosi co najmniej 60 stopni F.

Potrzeby związane ze słońcem i glebą

Echinacea najlepiej rozwija się w glebie o neutralnym pH (6,0 do 7,0). Możesz również dodać świeży kompost tuż przed zasianiem nasion. Coneflowers są bardzo łatwe w uprawie. W rzeczywistości mogą przetrwać nawet w suchej, skalistej glebie. Ale podobnie jak w przypadku innych rodzajów roślin, Echinacea najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie.

W trosce o echinaceę

Mimo, że Echinacea jest łatwa w utrzymaniu, ten kwiat ogrodowy nadal wymaga odrobiny TLC. Oto, co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji jeżówki:

Temperatura

Te rośliny mogą rosnąć nawet w ekstremalnych temperaturach. Jeśli jednak mieszkasz w miejscach o naprawdę upalnym lecie, lepiej sadzić Echinaceę w miejscach częściowo zacienionych.

Przycinanie

Jeśli niektóre z Twoich kwiatów opadają, a podlewanie nie pomaga, najlepiej przyciąć wiotkie i martwe kwiaty. W ten sposób zakwitnie więcej kwiatów, a Ty unikniesz agresywnego rozprzestrzeniania się więdnięcia lub jakichkolwiek chorób.

Podlewanie

Coneflowers to jedna z niewielu roślin ogrodowych, które mogą tolerować suszę. Jednak aby uzyskać najlepsze wyniki, należy je regularnie podlewać. Jeśli mieszkasz na obszarach deszczowych, możesz nie potrzebować podlewania Echinacei w takim stopniu, jak powinieneś podczas gorących i suchych sezonów letnich.

Nawożenie

Umieszczenie kompostu wokół podstawy jeżówki sprzyja zdrowemu wzrostowi roślin. W pierwszym sezonie wegetacyjnym możesz przynajmniej dwukrotnie dodać nawóz wokół swoich roślin.

Zbiór Echinacea

Najlepszym sposobem zbierania kwiatów jeżówki do dekoracji jest cięcie łodyg. Ponieważ często koszisz i zbierasz, twoje rośliny będą kwitnąć przez cały sezon.

Jeśli planujesz użyć go do herbaty, zbierz rosnące liście, wycinając garść z każdej rośliny. Możesz zrobić herbatę ze świeżych liści lub możesz je wysuszyć i przechowywać w spiżarni.

Jeśli chcesz zebrać korzenie, możesz delikatnie kopać wokół linii kroplówki jeżówki i ostrożnie wyjąć roślinę z gleby. Odetnij korzenie – możesz wziąć część korzeni i umieścić roślinę z powrotem w ziemi.

Po co uprawiać echinaceę w szklarni?

Podczas gdy Echinacea jest ładna do oglądania w każdym ogrodzie na świeżym powietrzu, istnieje kilka powodów, dla których warto sadzić je w szklarni, na przykład:

Chroń swoje kwiaty przed szkodnikami i chorobami

Mineracze liści, chrząszcze japońskie, ryjkowce winorośli, mszyce, roztocza i mączliki słodkich ziemniaków to tylko niektóre ze szkodliwych szkodników, które mogą uszkodzić rośliny Echinacea. Szkodniki te mogą również powodować choroby, takie jak mączniak prawdziwy, szara pleśń, żółtaczka asterowa, zgnilizna łodygi i plamy bakteryjne. Trzymanie roślin w szczelnej, ale dobrze wentylowanej szklarni chroni je przed szkodnikami i chorobami.

Chroń swoje jeżówki przed niepogodą

Burze, grad i zamiecie śnieżne mogą w jednej chwili zniszczyć Twój ogród. Umieszczenie ich w szklarni ułatwi ogrodnikom takim jak Ty uprawianie roślin w nieprzewidywalnych warunkach klimatycznych.

Świetne dla osób bez miejsca w ogrodzie

Jeśli chcesz uprawiać świeże produkty lub kwiaty, takie jak Echinacea, ale masz ograniczoną przestrzeń, mini szklarnia jest świetną alternatywą. Dzięki niewielkim rozmiarom mini szklarnię można postawić na balkonach, tarasach, tarasach, a czasem nawet na blatach.

Rozpocznij sadzenie wcześniej niż zwykle

Dzięki mini szklarni możesz zacząć sadzić jeżówki jeszcze przed rozpoczęciem zimnej pory roku. Gdy tylko minie niebezpieczeństwo mrozu, możesz sadzić Echinaceę w swoim ogrodzie.

Ostatnie przemyślenia na temat zbierania jeżówki

Kiedy już wiesz, jak zbierać Echinacea, będziesz mógł je uprawiać na swoim podwórku lub w mini szklarni. Echinacea ma właściwości lecznicze, z liści można zrobić herbatę, a świeże kwiaty można wykorzystać do dekoracji domu. Biorąc pod uwagę zalety i zastosowania jeżówki, nie ma powodu, dla którego nie powinno się ich sadzić.

Przewodnik po tym, jak zbierać jeżówkę Echinaceę KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin?

Czy zastanawiasz się, jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin? Rodzaje wody stosowane dla różnych rodzajów roślin mają znaczący…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Problemy w uprawie pod osłonami

Wraz z końcem sierpnia kiedy wielu ogrodników  kończy sezon wegetacyjny, zaczyna rozmyślać nad następnym tunelem foliowym. Zbliża się również moment…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym? Jarmuż to roślina, najlepiej rozwijająca się w chłodne dni,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać kocimiętkę w dwóch szybkich krokach?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przycinać kocimiętkę, dowiedz się, jak możesz uprościć ten proces, wykonując dwie proste czynności. Mimo że bylina…

Więcej
Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej