Najlepszy sposób na uprawę fasoli w doniczkach w tunelu

Najlepszy sposób na uprawę fasoli w doniczkach w tunelu

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób uprawy fasoli w doniczkach w małej szklarni, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Wybór tego modelu uprawy fasoli tycznej (Phaseolus vulgaris) to wspaniały sposób na cieszenie się obfitym i smacznym plonem.

Dlaczego uprawa fasoli tycznej w tunelu jest najlepszym pomysłem

Uprawa w tunelu jest najlepszą opcją do uprawy w tunelu, dzieje się tak, ponieważ fasola tyczna bardzo źle znosi niskie temperatury. Do wykiełkowania potrzebuje około 12 stopni, najlepiej pod koniec kwietnia przygotować sadzonki w domu i gdy minie ryzyko przymrozków przesadzić ją do ogrodu w połowie maja. Dla fasoli tycznej już spadek temperatury poniżej 7 stopni C jest zabójczy i objawia się przez opóźnione kwitnienie oraz zrzucanie kwiatów, podobne są objawy podczas upałów sięgających powyżej 30 stopni C. Możliwość zapewnienia stabilnej, wysokiej temperatury we wnętrzu szklarni znacząco wpływa na zbiory. Dzieje się tak, ponieważ fasola dobrze kwitnie i pnie się w górę, tylko przy sprzyjającej jej temperaturze i braku wahań pogodowych.

Kolejnym argumentem przemawiającym za uprawą pod osłonami jest wrażliwość fasoli tycznej na wiatr. Silne podmuchy są w stanie porozrywać delikatne liście rośliny. Umieszczenie fasoli w ciepłym, zacisznym, osłoniętym przed wiatrem miejscu spowoduje, że wyda ona większy i lepszy jakościowo plon niż taka, która posadzona jest na zewnątrz.

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest uprawianie fasoli tycznej w doniczkach. Najważniejszym powodem  wyboru takiego modelu uprawy są zapotrzebowania wodne rośliny. W okresie kwitnienia i wykształcania zawiązków potrzebuje bardzo dużo wody, w przeciwnym razie wyda mały plon. Odpowiednio dobrany pojemnik, zapewni jej dłuższe utrzymanie potrzebnej dla niej wilgoci i związków organicznych. Uprawa w doniczkach jest także oszczędzająca dla ziemi w tunelu, która zachowa wszystkie swoje wartości dla innych roślin.

W sklepach ogrodniczych wybierać możemy pośród odmian fasoli tycznej, stworzonych specjalnie do uprawy pod osłonami. Są to odmiany mieczowe jak np. Donna i Hilda, okrągłe jak Matilda lub owalne jak np. Eva.

Jak przygotować się do uprawy fasoli tycznej w doniczkach

Jeżeli masz wątpliwości, jakie wykonać kroki, aby z powodzeniem uprawiać fasolę tyczną w doniczkach, poznaj kilka ważnych wskazówek, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości, Z tak uporządkowanymi informacjami, z sukcesem wygenerujesz obfite plony pysznej, zdrowej i pożywnej fasoli.

Oto przewodnik krok po kroku:

# 1 Wybór odpowiedniego pojemnika do uprawy fasoli

Pierwszym ważnym zagadnieniem jest to , jaki wybrać najodpowiedniejszy pojemnik dla rośliny. Jego rozmiar i materiał, z którego jest zbudowany, wpływa na rozwój bryły korzeniowej, transpirację wody i zatrzymywanie wewnątrz składników odżywczych. Dlatego często zadajemy sobie pytanie “Czy moje rośliny będą dobrze rosły w tym pojemniku?” i „Czy to naprawdę najlepsza doniczka dla moich roślin?”. Jest to częsty dylemat początkujących ogrodników, za chwilę rozwiejemy wszystkie Twoje  wątpliwości!

Głębokość pojemnika

Pojemnik powinien być wystarczająco głęboki, dla dynamicznie rozrastającej się rośliny, zapewnić jej możliwość swobodnego rozrostu korzeni i utrzymywania stałego poziomu wilgoci i minerałów. Zwróć uwagę, że fasola tyczna wymaga pojemnika o głębokości co najmniej 20 do 23 cm. Z drugiej strony, fasola wielokwiatowa wymaga co najmniej 15 do 18 cm głębokości pojemnika.

Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej uprawiać fasolę tyczną w doniczkach w warunkach szklarniowych, nie możesz zlekceważyć tej porady.

Rozmiar pojemnika

Jeśli planujesz zakup pojemników / doniczek, najlepszym rozwiązaniem jest ich obszerny rozmiar. Zapewni on  wszechstronną przestrzeń niezbędną do wzrostu fasoli. Z małych pojemników woda szybko odparowuje, w dużych pojemnikach znajduje się ogromna ilość gleby, która odpowiednio dobrana, długo utrzymuje wilgoć.

Otwory odprowadzające nadmiar wody

Wybrane przez Ciebie doniczki powinny mieć również otwory odprowadzające nadmiar wody, proporcjonalne wielkością do ich rozmiarów. Każda doniczka powinna mieć od 2 do 3 otworów, sprawdź jednak, czy nie są zbyt duże.

Osłona otworów odpływowych  zabezpieczająca przed nadmierną utratą wody

Zasłonięcie otworów plastikową lub drucianą siatką zapobiegnie nadmiernemu wyciekaniu wody z doniczki, alternatywą może być również wyłożenie dna pojemnika około dwucentymetrową warstwą keramzytu.

Wybór materiału, z którego wykonana jest doniczka

Obecnie na rynku jest przeogromna oferta różnego typu doniczek i pojemników, zróżnicowanych kształtem, wielkością, jak i materiałem, z którego są wykonane. Wybór odpowiedniego tworzywa, będącego budulcem doniczki jest bardzo istotny. Najczęściej jest to wybór między pojemnikami z plastiku i tymi naturalnymi np. z ceramiki. Masz szerokie możliwości uprawy fasoli tyczkowej w doniczkach zrobionych z solidnych przepuszczających powietrze materiałów takich jak: terakota, jak również w beczkach i drewnianych skrzynkach.

Decydując się na ceramiczne doniczki, zwróć uwagę, aby były nieszkliwione. Nie pokryte warstwą glazury pojemniki znacznie lepiej regulują wilgotność. Umożliwiają odparowanie nadmiaru wody i zapobiegają zaparzaniu się bryły korzeniowej wewnątrz doniczki.

# 2 Przygotowanie podłoża ogrodniczego

Oczywiście rośliny są tak jak wszystkie organizmy żywe, spragnione odpowiedniej ilości składników odżywczych, potrzebnych im do wzrostu i kwitnienia. Chcąc cieszyć się silnymi, dorodnymi roślinami, których potencjał jest w pełni wykorzystany, musimy zapewnić im odpowiednią ilość wody, światła słonecznego oraz odpowiednią do ich wymagań dawkę substancji odżywczych.

Wygodnym i szybkim rozwiązaniem jest kupno gotowej mieszanki ogrodniczej; zawsze jednak masz możliwość stworzenia własnego podłoża dopasowanego idealnie do  potrzeb danej rośliny. Przygotowanie własnego podłoża ogrodniczego przynosi zawsze pozytywne rezultaty, ponieważ składniki zawarte w mieszance, oraz jej struktura zaspakajają  indywidualne preferencje i stanowią solidną podwalinę sukcesu uprawy.

Jednym z najważniejszych składników powodzenia uprawy fasoli w doniczkach w małej szklarni jest właśnie zrobienie własnej mieszanki ogrodniczej. Oto kilka zagadnień,  które musisz poznać, zanim weźmiesz się do działania:

Tworząc podłoże ogrodnicze, musisz połączyć równe części gliny ogrodowej, kompostu i gruboziarnistego piasku. Możesz dodać do mieszanki trochę organicznego obornika, a następnie dokładnie połączyć wszystkie składniki.

Użyj materiałów organicznych z pasteryzowaną glebą; dodatek mchu torfowego to również dobra alternatywa. Z pomocą pasteryzowanej, wolnej od zanieczyszczeń i patogenów gleby, zmniejszysz ryzyko pojawienia się chwastów i mikroorganizmów przenoszących choroby do podłoża ogrodniczego.

Do uprawy fasoli tycznej zalecane są gleby obojętne lub lekko kwaśne (o pH w zakresie od 6,0 ​​do 7,0). Możesz sprawdzić za pomocą pasków pH, czy Twoja mieszanka ma odpowiedni odczyn i mieści się w podanym zakresie.

Przed sadzeniem możesz dodać trochę organicznego nawozu do mieszanki, aby uzyskać lepszy wzrost roślin.

# 3 Specyfika fasoli tycznej

Fasola tyczna to pnąca roślina z rodziny bobowatych. Czy pamiętasz z dzieciństwa błogie chwile spędzone nad lekturą baśni ”O Jasiu i łodydze fasoli”?

Oczywiście fasola tyczna jest taka sama jak ta opisana w baśni braci Grimm. Rośnie przez cały sezon, nie stosuje się do jej uprawy ani przedplonu, ani poplonu. Ten typ rośliny rośnie pionowo, wijąc się ku górze, a jej pnącza osiągają imponującą długość. Tyki do podpierania fasoli powinny mieć około 3 metrów wysokości, a zbieranie fasoli z górnych partii rośliny nie obędzie się bez pomocy drabiny.

Kratownice są powszechnie używane jako podpory fasoli na pierwszych etapach jej wzrostu. Zapewne dlatego idealnie nadają się do przydomowych ogrodów. Kratownice zajmują niewiele przestrzeni , są praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem.

Jeśli zastanawiasz się nad odpowiednimi odmianami fasoli tycznej do uprawy w pojemnikach, oto lista:

  • Blauhilde
  • Kentucky Wonder
  • Algarve
  • Golden Gate

# 4 Rozważ warunki niezbędne do wzrostu fasoli tycznej

Fasola ma tę wspaniałą cechę, że poza bezdyskusyjnymi walorami smakowymi, jest również doskonałym zamiennikiem mięsa, poprzez zawartą w niej wysoką ilość białka. Jej wielką zaletą jest to, że, jest dziecinnie  łatwa do wysiewu i jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, nie sprawia trudności w dalszej uprawie. Należy jednak poznać, jakie są wymagania rośliny, aby pięła się w górę jak jej baśniowa przedstawicielka.

Najlepsza temperatura powietrza do wykiełkowania ziaren to od 18 ° C do 28 ° C; podczas gdy temperatura zalecana dla gleby, w czasie kiełkowania to między 21 °C 26  ° C. Najlepsza z kole do późniejszego wzrostu jest temperatura oscylująca między 20-25 stopni C. Przy spadkach do 12-15 stopni C mogą pojawić się u rośliny zaburzenia wzrostu.

Co więcej, wysoka temperatura i dobrze nasłonecznione stanowisko korzystnie wpływa na rozwój ziaren. Dzienne zapotrzebowanie fasoli tycznej na kąpiel słoneczną to  co najmniej sześć, a maksymalnie osiem godzin.

Wniosek

Teraz, na zakończenie tego artykułu, chce wyrazić swoją nadzieję na to, że zdobyłeś wszystkie potrzebne informacje o tym, jak z sukcesem uprawiać fasolę tyczną w doniczkach, w małej szklarni. Teraz zaopatrzony we wszystkie niezbędne Ci informacje, możesz bez wątpliwości i obaw zająć się tym pożytecznym i arcyciekawym zajęciem!

Jestem głęboko przekonana, o tym, że są takie gatunki roślin, bez których żaden ogród lub szklarnia nie może się obyć. Fasola jest z pewnością jednym z nich, spróbuj proponowanego przeze mnie modelu uprawy, a przekonasz się, że fasola w takiej odsłonie zapewni Ci bogate i długie plony.

Najlepszy sposób na uprawę fasoli w doniczkach w tunelu

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać gwiazdy betlejemskie? Uprawa i pielęgnacja poinsecji

Poinsecja (Euphorbia pulcherima), najczęściej nazywana gwiazdą betlejemską to niezwykle efektowna roślina z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi ona z terenów Meksyku i…

Więcej
Bez kategorii

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami to wybór rolników, którzy oczekują lepszych rezultatów z plantacji. Ich liczba z roku…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uratować przelanego storczyka

Istnieją trzy kroki, które należy wykonać, aby uratować nadmiernie podlanego storczyka. Nie musisz przesadnie się zamartwiać, jeżeli widzisz objawy przelania,…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki profesjonalny tunel foliowy kupić?

Już prawie koniec sierpnia, zbliża się więc moment, w którym należy zdecydować, co dalej z tunelem foliowym. Farmerzy uprawiający rośliny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować dereń z nasion? Uprawa i pielęgnacja derenia

Dereń to rodzaj niezwykłych roślin, skupiających  około 40 gatunków krzewów, krzewinek i małych drzewek. Kwitną one na przełomie lutego i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Uprawiać szparagów w tunelu, w porównaniu z innymi warzywami, pozwala na zbiór rok po roku nawet do 15 lat! Tę…

Więcej