Kiedy należy przesadzić sadzonki ze szklarni?

Kiedy należy usuwać sadzonki z tunelu | Porady od KrosAgro

Na pytanie “Kiedy przesadzić sadzonki ze szklarni hobbystycznej?” należy się odpowiedź ze szczegółami. Nawet jeśli jest to szklarnia hobbystyczna, możesz spodziewać się szybszych efektów niż się spodziewasz. W tym artykule znajdziesz wskazówki, porady, a także ogrodnicze triki na temat wykonania udanej rozsady i tego kiedy należy ją przesadzić.

Kiedy można zacząć przygotowywać sadzonki

Uprawa roślin w szklarni to zarówno piękne sny, jak i koszmary. Bez odpowiednich narzędzi i znajomości pewnych sposobów, nasiona w szklarni mogą nie rosnąć dobrze.

Już w lutym pojawiają się w sklepach torebki z nasionami, jest to bowiem dobry czas aby wysiać nasiona do pojemników takich jak skrzynki, doniczki lub wielodoniczki (polecamy szczególnie te biodegradowalne np. torfowe lub z włókna kokosowego). Przygotowujemy w ten sposób rozsadę, dzięki której wydłużamy czas uprawy i uzyskujemy, na tyle silne i odporne rośliny, że nie powinno być żadnych problemów z ich przystosowaniem się do warunków zewnętrznych po przesadzeniu. Jednym słowem przygotowanie rozsady w lutym i na początku maja ma same plusy: wydłuża sezon wegetacyjny, daje większą gwarancję przyjęcia się roślin oraz pozwala rzecz jasna sporo zaoszczędzić, cena nasion jest przecież nieporównywalnie niższa niż cena gotowych sadzonek.

Szklarnia lub tunel foliowy są oczywiście idealnym miejscem do uprawy sadzonek. Jeżeli jednak nie dysponujesz żadnym z nich, sprawdzą się także domowe parapety. Do połowy maja, będzie to dla nich bezpieczna przystań do kiełkowania i wzrostu. Po 15 maja, kiedy minie ryzyko przymrozków możesz przesadzać je na zewnątrz.

Wszyscy doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że uprawa sadzonek z nasion nie jest trudna, ale wymaga dużej uwagi i cierpliwości. We wczesnych stadiach wzrostu sadzonki wymagają troskliwej pielęgnacji i obserwacji, tak by móc wyselekcjonować mocne zdrowe sadzonki, które warto przesadzić do większych pojemników, od tych, które są słabe i prawdopodobnie nie przyjmą się.

 Sadzonki: najlepsze podłoże i niezbędne zabiegi

Sadzonki czeka przejście przez wiele etapów wzrostu, zanim się to jednak stanie, musisz o czymś wiedzieć. Niezależnie od tego, jak zdrowo mogą wyglądać nasiona, nigdy nie masz gwarancji czy wszystkie wykiełkują, dlatego należy umieścić wiele nasion w każdej komorze wielodoniczki. Daje to większą szansę na wykiełkowanie roślinek, w każdej z komórek.

Kiedy sadzonki już wykiełkują ważnym zabiegiem jest selektywne przerzedzanie ich, wykonuj taki zabieg co kilka tygodni, zwracając uwagę zwłaszcza na usuwanie nadmiaru siewek rosnących w kępach. Taka procedura, pozwala uniknąć nadmiernego zagęszczenia, które skutkuje konkurowaniem sadzonek o składniki odżywcze, wodę i miejsce na wzrost.

Najlepszej jakości mieszanka na sadzonki musi być lekka i bardzo dobrze przepuszczalna. Doskonałym podłożem będzie substrat torfowy, perlit lub drobny piasek. Należy uważać z wysiewem do standardowej mieszanki ogrodowej, ponieważ może się okazać zbyt zbita, dla delikatnej, kiełkującej roślinki. Dodatkowym wsparciem dla nasion  będą dodane do podłoża mech lub wermikulit. Co jednak należy zrobić, gdy nadejdzie pora przesadzenia sadzonek?

Kiedy przesadzamy sadzonki ze szklarni

Ponieważ w szklarni i tunelu panuje kontrolowane środowisko, dlatego ogrodnicy mogą rozpocząć wysiewanie nasion na ich terenie w dowolnym momencie sezonu. Jeśli jednak planują przesadzić sadzonki na zewnątrz, na przykład wiosną, muszą pamiętać o ważnej rzeczy. Planując przeszczep roślinek na zewnątrz, zawsze musisz pamiętać, aby rozpocząć siew od szóstego do ósmego tygodnia przed ostatnimi mrozami spodziewanymi w Twojej okolicy.

Aby odnieść sukces, nasiona muszą kiełkować w temperaturze około 20-25 stopni Celsjusza, a nocą nie niższej od 13 stopni Celsjusza. Temperatura w szklarni lub tunelu foliowym, musi być skrupulatnie monitorowana.

Szklarnie i tunele uważa się za miejsca ciepłe w ciągu dnia, gdy słońce nagrzewa ich osłony, ale w nocy może być w nich dużo chłodniej. Maty grzewcze dla sadzonek mogą pomóc w zapewnieniu nasionom potrzebnej im wysokiej temperatury podłoża. Należy również sprawdzać poziom wentylacji i wilgotności powietrza.

Kiedy przesadzić sadzonki z propagatora do roślin?

Istnieje również inny sposób na uprawę sadzonek w szklarni, możemy wysiać nasiona do propagatora. Gdy nasiona wykiełkują, otwórz pokrywę propagatora i zadbaj o odpowiedni dopływ światła do sadzonek.

Podczas uprawy na parapetach wystarczy obrócić pojemnik tak, aby sadzonki nie wyciągały swych łodyżek ku stronie z której pada światło. Oto więcej kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Natychmiast po tym jak zobaczycie, że wasze nasiona wykiełkowały, otwórzcie pokrywę propagatora. Jeżeli pojawiły się się pierwsze grupy liści, sadzonki muszą być przesadzane pojedynczo do niewielkich doniczek lub tac do sadzonek.

Zwróć uwagę ,gdy będziesz siał nasiona, aby miały one do wzrostu odpowiednią ilość miejsca. Pamiętaj o zahartowaniu swoich sadzonek, ponieważ niezahartowana rozsada nie przetrwa niskich temperatur, ani mocnego promieniowania słonecznego. Na około 10 dni przed przesadzeniem sadzonek na zewnątrz, możesz wietrzyć pomieszczenie w którym się znajdują, następnie zacząć wystawiać je na zewnątrz najpierw na godzinę, by później stopniowo wydłużać czas przebywania roślin na wolnej przestrzeni. Hartując rozsadę zwróć uwagę na to, aby nie była narażona na wiatr i ekspozycję w ostrych, bezpośrednich promieniach słonecznych.

Jak długo należy zakrywać sadzonki w szklarni?

Przygotowując rozsadę w szklarni lub tunelu hobbystycznym należy pamiętać nie tylko o regularnym podlewaniu ale i o zakryciu nasion agrowłókniną, która ochroni je przed spadkami temperatur. Doskonałym sprzymierzeńcem, są też maty grzewcze wspierające szybkie kiełkowanie.

Okres kiełkowania może wynosić od pięciu do 20 dni, w zależności od rodzajów warzyw. Jeśli chcesz by wszystko przebiegało sprawnie, obserwuj swoją uprawę, a gdy tylko dojdzie do kiełkowania nasion, możesz usunąć materiał, przykrywając nim sadzonki wtedy gdy przewidujesz, że temperatura może spaść.

Po wykiełkowaniu nasion należy pamiętać by wyłączyć maty grzewcze, które nie wyłączone, w dalszym procesie wzrostu osłabiałyby rośliny.

Podsumowanie

Już dziś kup szklarnię hobbystyczną. Szklarnia to idealne rozwiązanie, aby bez problemów uprawiać sadzonki roślin, tylko ona gwarantuje bezpieczne, stabilne środowisko sprzyjające ich prawidłowemu rozwojowi. Twoja rozsada będzie zabezpieczona przed wieloma czynnikami mogącymi zahamować jej wzrost ,a ty zaoszczędzisz sporo miejsca w swoim domu!

Kiedy należy usuwać sadzonki z tunelu | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Organiczne jedzenie stało się symbolem zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób szuka warzyw i owoców, które nie zawierają żadnych sztucznych…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Budowa tunelu foliowego

Jak zbudować tunel foliowy? W pełni rozumiemy potrzeby oraz wymagania uprawiających rośliny pod osłonami, bez względu na to, czy to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co ile sadzić ogórki w gruncie, tunelu i szklarni? | Rozstaw ogórków pod osłonami

Ważne jest, aby wiedzieć, ile roślin ogórka przypada na stopę kwadratową, czyli dwa. Właściwe rozmieszczenie, niezależnie od uprawy, ma kluczowe…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina…

Więcej