Jak prawidłowo wietrzyć szklarnie i tunel foliowy? | KrosAgro

Jak wiele wentylacji potrzebuje szklarnia i tunel | KrosAgro

Jeśli dopiero zaczynasz zajmować się ogrodnictwem i wentylacją w szklarniach, prawdopodobnie myślisz: „Ile wentylacji potrzebuje szklarnia?” Odpowiedź jest taka, że ​​rośliny w Twojej szklarni potrzebują całej wentylacji, aby rosły prawidłowo. Są jednak dni, kiedy Twoja szklarnia będzie wymagać dodatkowej wentylacji, na przykład podczas gorących letnich miesięcy.

Uprawa roślin w szklarni jest niezwykle pomocna. Pozwala wydłużyć okres wegetacyjny, dzięki czemu można kontynuować uprawę nawet podczas mroźnej zimy. Jednak w zależności od rodzaju uprawianych roślin może być konieczne dodatkowe ogrzewanie i oświetlenie. Ponadto należy pamiętać, że wysoka temperatura i wilgotność są równie szkodliwe, jak suche i zimne otoczenie.

W związku z tym właściwa wentylacja jest kluczem do utrzymania normalnych temperatur i dobrej jakości powietrza w szklarni.

Jak prawidłowo wietrzyć szklarnię w wysokich temperaturach i wilgotności

Dobrze wentylowana szklarnia usuwa nadmiar ciepła, który może być szkodliwy dla roślin. Mniejsze szklarnie są bardziej podatne na ekstremalne temperatury. Jeśli temperatura wewnątrz szklarni przekroczy 90 stopni F, rośliny więdną. Dobra wentylacja pozwala wyeliminować nadmiar ciepła i utrzymać stałą temperaturę w szklarni. W mniejszych szklarniach można umieścić otwory wentylacyjne lub zastosować bardziej wyrafinowane systemy wentylacyjne.

Wilgotność jest dobra do zapoczątkowania nasion, ale zbyt duża jej ilość może być również szkodliwa. Nadmiar wilgoci jest doskonałą pożywką dla infekcji grzybiczych i innych chorób. Wysoka wilgotność i wysokie temperatury to przepis na katastrofę. Dzięki dobremu systemowi wentylacji będziesz w stanie utrzymać normalny poziom wilgotności wewnątrz szklarni.

Dwa rodzaje systemów wentylacyjnych

Przed skonfigurowaniem mini szklarni, pierwszą rzeczą, którą musisz zdecydować, czy zamierzasz używać mechanicznych, czy naturalnych systemów wentylacyjnych.

Naturalne systemy wentylacyjne

Naturalne systemy wentylacyjne opierają się na wyporze termicznym wiatru dla ruchu powietrza zamiast napędzanych wentylatorów. Większość ogrodników umieszcza wywietrzniki dachowe i boczne, więc gdy temperatura w szklarni wzrośnie, gorące powietrze wydostanie się przez otwory wentylacyjne. Gdy gorące powietrze wychodzi, chłodniejsze powietrze jest zasysane do szklarni przez drugą stronę otworów wentylacyjnych. Wiatr odgrywa ogromną rolę w naturalnej wentylacji. Gorący wiatr wydostaje się przez otwory wentylacyjne w kalenicy, a boczne otwory wentylacyjne wprowadzają świeże powietrze do szklarni.

Systemy wentylacji mechanicznej

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ systemu wentylacji wykorzystuje wentylatory lub inne systemy mechaniczne do wentylacji szklarni. Jeśli szukasz większej kontroli nad wentylacją, system mechaniczny jest dla Ciebie. Jednak wielu ogrodników wybiera połączenie wentylacji mechanicznej i naturalnej. Systemy te są zautomatyzowane, więc środowisko wewnątrz szklarni pozostaje niezmienne niezależnie od pogody na zewnątrz. Dodatkowo wybór systemu mechanicznego pozwala na posiadanie szczelnej szklarni, która zapobiega niszczeniu roślin przez niepożądane szkodniki i stworzenia.

Powody, dla których mini szklarnia to świetna opcja

Ogrodnictwo szklarniowe ma wiele zalet. Możesz poradzić sobie z niepogodą i szkodnikami, zapewniając większą kontrolę nad warunkami wzrostu roślin. Jeśli nadal jesteś na płocie, oto kilka powodów, dla których powinieneś rozważyć zakup mini szklarni:

Chroń swoje rośliny przed szkodnikami

Jak wspomniano, szkodniki, takie jak mszyce, robaki kapustne i chrząszcze, a także małe stworzenia, takie jak króliki, gryzonie i wiewiórki, z chęcią będą chrupać Twoje produkty. Trzymanie roślin w zamkniętej przestrzeni chroni je przed szkodnikami i chorobami, które mogą zainfekować rośliny.

Chroń swoje rośliny przed niepogodą

Jeśli mieszkasz na obszarach o nieprzewidywalnej pogodzie, możesz odnieść większe korzyści z uprawy szklarniowej. Jeśli wyhodujesz rośliny w środku, pozostaną bezpieczne i chronione przed gradem, silnymi wiatrami, zamieciami i ulewnym deszczem. Pamiętaj, że jedna burza może zniszczyć cały ogród.

Ogrodnicy z ograniczoną przestrzenią

Czy jesteś zainteresowany uprawą własnych roślin, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca? Mały zestaw do szklarni to świetna alternatywa dla osób nie posiadających dużo miejsca w ogrodzie. Standardowy rozmiar małych szklarni to około 6 stóp, ale jeśli nadal jest dla Ciebie za duży, istnieją mniejsze opcje, które pasują do balkonów, tarasów, a nawet do blatów. Mimo że te szklarnie są małe, oferują te same funkcje, co szklarnie o zwykłej wielkości.

Idealny dla początkujących w ogrodnictwie szklarniowym

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem szklarniowym i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skorzystanie z mini szklarni to świetny początek. Zanim kupisz lub zbudujesz większy, możesz dowiedzieć się, jak działa szklarnia i jak rosną w niej rośliny.

Zacznij sadzić wcześnie

Dzięki mini szklarni możesz rozpocząć wzrost roślin jeszcze przed rozpoczęciem się zimnej pory roku w Twojej okolicy. Gdy pogoda się ociepli i poprawi, możesz przenieść te rośliny do swojego ogrodu i zebrać produkt wcześniej, niż zamierzałeś.

Podsumowanie: ile wentylacji potrzebuje szklarnia?

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest ostateczny wynik pytania „Ile wentylacji potrzebuje szklarnia?”, Najprostszą odpowiedzią jest to, że wentylacja wewnątrz szklarni zależy od uprawianych roślin (ich preferencji temperaturowych) i pogody na zewnątrz warunki. Pamiętaj, aby ocenić swoje rośliny i klimat, zanim zaczniesz sadzić. Jeśli mieszkasz na obszarach o nieprzewidywalnej pogodzie, najlepiej jest dodać naturalną lub mechaniczną wentylację.

Jak wiele wentylacji potrzebuje szklarnia i tunel | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uratować przelanego storczyka

Istnieją trzy kroki, które należy wykonać, aby uratować nadmiernie podlanego storczyka. Nie musisz przesadnie się zamartwiać, jeżeli widzisz objawy przelania,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chili w tunelu foliowym?

Uprawiać chili w tunelu foliowym to jeden ze sposobów na otrzymanie dużej liczby pikantnych papryczek. Intensywny smak jest uwielbiany przez…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wzbogacić glebę w żelazo? Przewodnik dla początkujących

Istnieją dwie najlepsze sposoby dodawania żelaza do gleby. Podobnie jak umiejętność odmierzania odpowiedniej dawki nawozu, aby zapewnić roślinom potrzebne składniki…

Więcej
Tunele foliowe

Deszczówka w uprawach pod osłonami

Deszczówka w uprawach pod osłonami to jeden z najcenniejszych surowców w tunelu foliowym. Woda pozyskiwana w ten sposób pozwala na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa czosnku | Poradnik jak uprawiać czosnek w tunelu foliowym

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych stosowanych w kuchniach całego świata. Choć niektórzy unikają czosnku przez jego intensywny smak…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale rolnicze – dlaczego konstrukcja stalowa?

Wśród całej gamy konstrukcji stalowych projektowanych i wytwarzanych przez markę Krosagro znajdują się między innymi hale rolnicze. Konstrukcja hal rolniczych…

Więcej