Jak uprawiać warzywa w tunelu przez cały rok | KrosAgro

Jak uprawiać warzywa w tunelu przez cały rok | KrosAgro

Chcesz wiedzieć, jak uprawiać warzywa w szklarni przez cały rok? Ogrodnictwo szklarniowe ma do zaoferowania wiele korzyści, w tym dłuższe sezony wegetacyjne, możliwości uprawy własnej żywności, a także ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi, szkodnikami i robactwem. Jednak największą zaletą założenia własnej szklarni jest to, że możesz uprawiać swoje ulubione rośliny przez cały rok.

Aby tak się stało, musisz wiedzieć, jak dostosować ogrzewanie, oświetlenie, ilość wody i poziom wilgotności. Ważne jest, aby pamiętać, że warunki w szklarni również muszą zostać dostosowane w zależności od strefy wzrostu, rodzaju warzyw, które chcesz uprawiać, i ilości światła słonecznego, które dostają rośliny w szklarni.

Jakie warzywa są najłatwiejsze do uprawy w szklarni?

Najłatwiejsze do uprawy warzywa w szklarni zależy od pory roku. Najlepsze warzywa do uprawy w okresie zimowym to marchew, brukselka, dynia, kapusta i ziemniaki. Z drugiej strony, najlepszymi warzywami do uprawy wiosną są rzodkiewki, szpinak, brokuły i szparagi.

Jeśli chcesz uprawiać warzywa latem, wybierz cukinię, ogórki, kukurydzę i pomidory. Jeśli chcesz uprawiać warzywa jesienią, wybierz grzyby, jarmuż, cebulę i paprykę.

Jak rozwijasz się w szklarni?

Aby odnieść sukces w całorocznym ogrodnictwie szklarniowym, musisz zbierać warzywa dobrze prosperujące w tych samych warunkach, wybrać odpowiednie pojemniki i glebę oraz kontrolować środowisko wzrostu.

Wybierz warzywa, które chcesz uprawiać w każdym sezonie

Uprawa roślin w szklarni zazwyczaj zaczyna się od zbierania warzyw, które zamierzasz uprawiać w każdym sezonie. Jeśli wybrałeś już warzywa, które lubisz, następnym krokiem jest pogrupowanie ich na podstawie tego, jak te warzywa najlepiej rosną. Upewnij się, że sadzisz warzywa, które dobrze się rozwijają w podobnych warunkach środowiskowych, aby ułatwić Ci kontrolę ogrzewania, oświetlenia, ilości podlewania, a także poziomu wilgotności.

Wybierz odpowiednie pojemniki i glebę

Gdy już wybierzesz warzywa, które chcesz uprawiać, musisz wybrać odpowiednie pojemniki i glebę. Pamiętaj, że Twoje pojemniki muszą mieć wystarczająco dużo miejsca, aby warzywa mogły rosnąć bez przeszkód. Upewnij się, że wybrane pojemniki są w stanie odprowadzić również nadmiar wody.

Wreszcie, rodzaj pojemnika do uprawy, który zamierzasz wybrać, musi zależeć od rodzaju warzyw, które wybrałeś. Musisz także zastanowić się, czy to warzywo powinno być uprawiane w doniczce, czy sadzić je bezpośrednio w ziemi.

Najlepiej, jeśli wybierzesz dobrą i żyzną glebę do sadzenia warzyw. Eksperci zalecają glebę zmieszaną z kompostem, ponieważ oprócz dodawania żyzności glebie zapewnia ona również izolację roślinom w okresie zimowym.

Naucz się kontrolować i monitorować rosnące środowisko

Ważne jest, aby dostosować środowisko wzrostu roślin do sezonowych zmian oświetlenia, temperatury, wilgotności i ilości podlewania.

Oświetlenie

Na przykład możesz wyłączyć system oświetlenia latem, ponieważ będziesz w stanie uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego. Jednak musisz włączyć tę opcję jesienią i zimą, jeśli chcesz, aby Twoje rośliny rosły jak najlepiej.

Ponieważ kluczem jest uzyskanie jak największej ilości naturalnego światła dla młodych roślin, najlepiej jest umieścić je w miejscach, w których mogą cieszyć się największą ilością światła słonecznego, nawet gdy dzień jest nieco pochmurny. Jeśli zdecydujesz się na dodanie dodatkowych świateł do szklarni, zdecyduj się na zainstalowanie ocieplających świateł i lamp LED, ponieważ zapewniają one wysoką wydajność przy niskich kosztach.

Temperatura

Upewnij się, że szklarnia ma termometr, który rejestruje temperaturę wewnątrz zamkniętej przestrzeni, a także temperaturę na zewnątrz. Na podstawie odczytów temperatury będziesz w stanie zwiększyć temperaturę wewnątrz szklarni lub ją ochłodzić w razie potrzeby.

Jeśli latem panuje wysoka temperatura, należy włączyć system chłodzenia lub otworzyć otwory wentylacyjne, aby zapewnić cyrkulację powietrza wewnątrz szklarni. I odwrotnie, jeśli temperatura jest niska w zimie, może być konieczne zainstalowanie izolacji lub wykorzystanie ciepła elektrycznego.

Wilgotność

Jeśli mieszkasz na obszarze, w którym przez większość czasu panuje sucha pogoda, rozważ uprawę roślin, które dobrze się rozwijają w tego rodzaju klimacie, aby nie musieć dostarczać warzywom odpowiedniej ilości wilgoci. Jeśli nie jesteś tego świadomy, zaparowanie jest jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie poziomu wilgotności w szklarni. Możesz sprawdzić, czy twoje rośliny potrzebują mniej lub więcej wilgotnego powietrza, jeśli poczujesz wilgoć na swoich roślinach.

Podlewanie

Warzywa trzeba oczywiście podlewać bardziej latem niż zimą. Byłoby to łatwiejsze, gdybyś zdecydował się zainstalować automatyczny system nawadniania, który możesz łatwo dostosować w razie potrzeby.

Jeśli jednak zdecydujesz się podlewać rośliny ręcznie, dowiedz się, jak sprawdzić, kiedy podlewać je mniej lub więcej. Najlepszym sposobem na to jest sprawdzenie, czy gleba jest nadal wilgotna. Jeśli kawałki ziemi przylgną do palca po dotknięciu, nie musisz więcej podlewać rośliny.

Wniosek po tym, jak dowiedziałem się, jak uprawiać warzywa w szklarni przez cały rok

Wiedza o tym, jak uprawiać warzywa w szklarni przez cały rok, jest koniecznością, jeśli chcesz zmaksymalizować wykorzystanie zamkniętej przestrzeni. Nie przegap korzyści płynących z ogrodnictwa szklarniowego! Naucz się jak najlepiej wykorzystać swoją oazę botaniczną!

Jak uprawiać warzywa w tunelu przez cały rok | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ekologiczne uprawy roślin pod osłonami

Ekologiczne uprawy roślin pod osłonami to z jednej strony stworzenie optymalnych warunków do rozwoju roślin, z drugiej natomiast to także…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki na podporach

Ucząc się, jak uprawiać ogórki, należy poznać różnice między metodami i specyfiką uprawy szklarniowej i polowej. Uprawa ogórków w szklarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć petunię z sadzonek? Cztery proste kroki

Petunie to obok pelargonii najpopularniejsze rośliny kwitnące, zdobiące od wiosny do jesieni balkony, tarasy i ogrodowe kwietniki. Powodzenie tej pochodzącej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wieszać materiały cieniujące w szklarni hobbystycznej?

W uprawie szklarniowej istnieją różne scenariusze i doskonałe rozwiązania problemów, które każdy ogrodnik powinien poznać. Dzisiaj zadamy pytanie, jak radzić…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat…

Więcej