Jak i jaki tunel foliowy wybrać?

Jak i jaki tunel foliowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tuneli foliowych, więc wybór właściwego może przyprawić o niewielki ból głowy. Postaramy się w prosty sposób doradzić mniej doświadczonym ogrodnikom. Które ze struktur warte są uwagi oraz które z nich będą najlepiej dopasowane do wymagań Czytelnika. Jeśli uprawy pod osłonami dla danej osoby stanowią zupełna nowość, warto najpierw wybierać mniejszą i niedrogą konstrukcję. Rozmiar tunelu foliowego najlepiej dopasować do poziomu doświadczenia – o wiele łatwiej jest pielęgnować rośliny w mniejszej konstrukcji. Zresztą kiedy uprawiający dojdzie do wniosku, że nabył już odpowiednie doświadczenie, dzięki modułowym konstrukcjom Krosagro będzie mógł w każdej chwili zwiększyć przestrzeń uprawową namiotu ogrodniczego.

Jak i jaki tunel foliowy wybrać?

W czasie całego sezonu uprawowego przez osłonę przedostają się promienie słoneczne, które stale naświetlają rośliny wewnątrz namiotu. Powszechnie wiadomo, że światło słoneczne jest jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na wegetację roślin. Jednak aby uzyskać optymalne i bezpieczne naświetlenie, światło powinno przedostawać się przez filtry, które ograniczają jego negatywny wpływ. Może to zaskakujące, jednak należy zdawać sobie sprawę, że naturalne światło może uszkodzić rośliny. Promienie słoneczne, które doprowadzają do oparzeń słonecznych u ludzi, mogą również spalić rośliny. Dlatego tak istotne jest, aby folia przepuszczała korzystne promieniowanie UV, a odbijała szkodliwe. Certyfikowane osłony gwarantują, że odpowiednia ilość światła przechodzi przez ochronny klosz, czego nie można napisać o zielonych tunelach foliowych.

Światło rozproszone przez folię jest o wiele bardziej przyjazne roślinom niż to, które pada na warzywa i owoce. W świetle rozproszonym szybkość wzrostu roślin jest nawet o 26% większa. Rozproszone światło, padając na rośliny pod różnymi kątami, wytwarza mniej punktów, w których powstają cienie. Oznacza to, że rośliny rosnące obok siebie, nie konkurują o dostęp do światła, a ich wzrost odbywa się równomiernie i w tym samym tempie.  Zwarty wzrost w szklarni sprawia, że rośliny są zdrowsze, a otrzymywany plon nie jest tak rozłożony w czasie.

Nagrzewająca się powłoka oraz transpiracja roślin podnoszą temperaturę w tunelu foliowym. Aby uniknąć porażenia słonecznego, uchyla się drzwi lub podnosi wietrzenia boczne, dzięki czemu nadmiar ciepła nie wpływa krytycznie na plon. Korzystna cyrkulacja wprowadza w ruch powietrze, które krąży wewnątrz obiektu, zaś jego nadmiar zostaje odprowadzony poza namiot.

Tunel foliowy wydłużający sezon uprawowy

Skuteczny tunel foliowy to taki, który umożliwia prowadzenie upraw przez cały rok. Aby namiot spełniał takie warunki, musi być szczelny i odpowiednio wentylowany. Osłona powinna utrzymywać ciepło zebrane poprzez naświetlanie folii podczas słonecznych dni. W zimie natomiast namiot foliowy powinien zachować ciepło wewnątrz, aby zminimalizować koszty ogrzewania. Cieplarnie z reguły są w pełni kompatybilne z urządzeniami, które mogą stanowić ich dodatkowe wyposażenie. Wytrzymała konstrukcja bez żadnych przeszkód utrzyma zawieszone wentylatory i inne automatyczne urządzenia wspomagające uprawy pod osłonami.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać tunelu foliowego wyłącznie sezonowo. Spiżarnia bogata w owoce i warzywa to nie tylko duża oszczędność, ale i gwarancja, że spożywane warzywa i owoce są w pełni zdrowe.

Modułowy tunel foliowy

Intensywne ogrodnictwo pod osłonami jest na tyle zajmujące, że już po pierwszym sezonie wielu ogrodników myśli o powiększeniu przestrzeni uprawowej. Gdy okazuje się, że słowa o optymalnej wegetacji i obfitym oraz dorodnym plonie to nie marketingowe hasła a prawda, pojawia się potrzeba powiększenia areału. Skuteczny tunel foliowy powinien gwarantować wszechstronne zastosowanie, być dopasowany do potrzeb oraz rozmiaru plonów i dawać możliwość zwiększenia wydajności. Dlatego tak istotne jest, aby do projektowanych struktur możliwe było domontowanie kolejnych elementów lub akcesoriów.

Tunel foliowy, który jest wytrzymały i solidny

Dobry namiot ogrodniczy nie tylko jest odporny na czynniki pogodowe, nie ulegając uszkodzeniom podczas nawałnic, nagłych oraz porywistych wiatrów, opadów śniegu lub gradu. Spadające gałęzie drzew, kamyki wyrzucone przez kosiarkę, codzienne zabawy dzieci w ogródku, ciekawe wszystkiego zwierzę to tak naprawdę zagrożenia dla namiotu. Dlatego warto inwestować w tunele foliowe o konstrukcji stalowej, które nie powyginają się od ciężaru zawieszonych doniczek, co może stać się w przypadku tuneli wykonanych z rurek PCV. Wiatr nie będzie w stanie zdestabilizować konstrukcji stalowej, której elementy są połączone ze sobą za pomocą obejm, złączek oraz słupków i łączników. Natomiast konstrukcje wykonane z  cienkich rurek i rurek PCV szybko mogą ulec zniszczeniu podczas burzy. Zdarza się, że tunel zostaje porwany przez wiatr, a stelaż doszczętnie połamany.

Ocynkowanie ogniowe poszczególnych elementów tuneli stalowych sprawia, że wszelkie prace nawadniające wewnątrz konstrukcji nie zakończą się korodowaniem elementów. Nawet zdejmując osłonę na zimę, pokryta warstwą białego puchu konstrukcja nie będzie podatna na korozję.

Tunel foliowy odpowiednio wysoki i szeroki

Idealna cieplarnia powinna być wygodna w użytkowaniu oraz dopasowana do roślin. Metody prowadzenia powinny być na tyle sensowne, by wykorzystywać każdy skrawek przestrzeni, a nie tylko płaskie podłoże stanowiące ważną, ale jedynie część tunelu. Wyposażenie tunelu w stoły do upraw, szafki czy powieszone doniczki (to ostatnie nie jest możliwe w konstrukcjach z PCV) da właścicielowi namiotu dodatkową przestrzeń, którą można spożytkować na nową roślinę. Zaznaczamy, że nawet największa przestrzeń ma swoje ograniczenia, dlatego tak ważne jest, aby w pełni spożytkować każdy metr, a nawet centymetr kwadratowy.

Tunel foliowy łatwy w eksploatacji i utrzymaniu

Powłoki namiotów ogrodniczych wykonane są z materiałów o różnej elastyczności, konsystencji i odporności. Czyszczenie i utrzymanie cieplarni powinno być na tyle łatwe, aby uprawiający w prosty sposób mógł zdezynfekować powłokę po sezonie uprawowym. Takie działanie pozwala uniknąć rozwoju patogenów i agrofagów.

Innym czynnikiem wartym wymienienia jest to, iż stelaż może zostać uszkodzony, w przypadku struktur Krosagro wyłącznie przez przypadkowe lub świadome działanie. Bez względu na powód, należy wtedy wymienić jedynie cześć konstrukcji, co umożliwia modułowa konstrukcja Krosagro. Jeśli chodzi o konstrukcje o cienkich rurkach lub z PCV trzeba liczyć się z systematyczną wymianą zniszczonych elementów, a pozornie niski koszt zakupu takiego obiektu po pewnym czasie zostaje zwielokrotniony. To, co się wydaje oszczędnością, w tunelach o słabych konstrukcjach sprawia, że użytkownik traci więcej pieniędzy, ciągle wymieniając elementy, co w skrajnych przypadkach może skończyć się zrezygnowaniem z ogrodniczego hobby.

Jaki tunel wybrać?

Oczywiście taki, który będzie efektywnie służył uprawiającemu przez wiele sezonów i zagwarantuje optymalną wegetację roślin. Właśnie taka konstrukcja pozwoli, by stać się jednocześnie plantatorem, dystrybutorem i dostarczycielem zdrowych warzyw i owoców dla całej rodziny i nie tylko.

Jak i jaki tunel foliowy wybrać?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Topinambur – uprawa w tunelu foliowym

Topinambur jest również określany mianem słonecznika bulwiastego. W ogrodach sadzi się go zarówno jako roślinę dekoracyjną oraz jadalną. Jaskrawożółte kwiaty…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Szpinak to atrakcyjnie wyglądająca roślina o zielonej rozecie liści i smacznym smaku. Jako element sałatek, cześć dekoracji dań oraz pożywny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zrobić szklarnię? Przewodnik dla początkujących.

Mini szklarnia jest ważnym dodatkiem dla ogrodników, którzy preferują uprawę roślin w ograniczonej przestrzeni. Uprawa w szklarni pomaga przedłużyć sezon…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować fiołki afrykańskie?

Fiołek afrykański to wyjątkowo wdzięczna roślina, ciesząca przez cały rok swoimi fioletowymi, niebieskimi, różowymi, białymi lub wielokolorowymi kwiatami. Niewielkie rozmiary…

Więcej