Uprawy w zimie pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami to całkiem realna możliwość nie tylko dla ogromnych plantatorów, ale i hobbystycznych ogrodników. Całoroczne hodowla roślin kojarzy się wielu osobom z kosztowną instalacją ze szkła lub folii, wyposażoną w masę bardzo drogiego sprzętu. Nie jest to zgodne z prawdą! Otóż bardziej wytrzymałe rośliny da się uprawiać w standardowej cieplarni.

Uprawy w zimie pod osłonami

Tunel foliowy dzięki syntetycznej barierze nałożonej na stelaż zabezpiecza uprawiane rośliny przed niskimi temperaturami, śniegiem i przymrozkami. Solidna konstrukcja ze stali jest w stanie wytrzymać spore obciążenia śniegowe. Rury i profile ocynkowane ogniowo pokryte są warstwa antykorozyjną: w ten sposób wilgoć, która jest wynikiem warunków atmosferycznych, podlewania oraz procesów wegetacyjnych roślin, nie ma wpływu na żywotność struktury. Ta zachowuje swoją funkcjonalność przez wiele lat.

Zima pod osłonami

Aby rozpocząć uprawy w zimie pod osłonami bez potrzeby ich ogrzewania, należy wybrać rośliny, które cechują się wytrzymałością na zimno. W strefie klimatycznej, gdzie dochodzi do spadków temperatury poniżej 0°C i niżej, plon ma szansę się rozwinąć. Wegetacja w namiocie ogrodniczym przebiega wtedy, gdy rośliny będą miały spełnione choć minimalne warunki do wzrostu. Przyglądając atlas roślin, szybko okaże się, że jest ich całkiem spora liczba, zarówno tych znanych, jak i tych – wydawałoby się – “orientalnych”. A co jeśli w miejscu, gdzie żyjemy, występują intensywne zimy? Wystarczy zabezpieczyć szklarnię foliową przed mrozem. Jest na to kilka rozwiązań:

Łącząc kilka sposobów, temperatura w cieplarni utrzyma się na stabilnym poziomie, który pozwoli na wegetację roślin.

Rośliny odporne na zimno

  • Rzodkiewka – znane i popularne warzywo, które kojarzy się zwykle ze standardową odmianą. Jednak nie ma potrzeby ograniczać się do szablonowego rozwiązania. Warto zdecydować się na odmiany mniej popularne. Jej zaletą jest to, że oprócz wymaganej niewielkiej ilości ciepła, szybko rośnie i w ciągu miesiąca od wysiania jest gotowa do zbioru.
  • Groch – jego sadzenie najlepiej zacząć w listopadzie albo w lutym. Nasiona umieszcza się w ziemi bogatej w składniki mineralne oraz próchnicę. Niedaleko należy wbić palik, po którym groch będzie się piąć. Osłona zabezpiecza pędy przed ptakami, dla których są smakowitym pokarmem.
  • Rzepa – aby roślina była słodsza, a jej smak bardziej wyrazisty, należy sadzić ją jesienią, po zimie szybko zacznie rosnąć. Trzeba pamiętać, aby dostarczać jej odpowiednią ilość wody, a szczególnie wtedy, gdy w cieplarni jest sucho.
  • Roszponka, rukola i endywia – zamiast sałaty, która w porównaniu z wymienionymi nie ma tak wielu wartości odżywczych. Przy odpowiednich warunkach wytworzonych pod osłoną liście stale będą się rozwijać, pozwalając na zebranie świeżych roślin również zimą.
  • Brukselka – roślina jest w stanie wytrzymać nawet -15 °C, do rozwoju potrzebuje niewielkiej dodatniej temperatury, a zmrożona smakuje jeszcze lepiej. Sadzi się ją na jesień, aby wczesną wiosną zebrać.

Całoroczne uprawy pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami nie należą do najprostszych rzeczy. Mimo tego wiele osób decyduje się na takie wyzwanie. Jest to zupełnie inne doświadczenie niż sezonowa uprawa, zwłaszcza dla ogrodników, który przywykli już do tradycyjnego poletka, mają za sobą pielęgnację roślin w cieplarni i zaczyna im to powszednieć. Mają wtedy sposobność na spróbowanie nowej odmiany swojego hobby. Początek 2019 r. to pora na podjęcie kilku decyzji, w tym zaplanowanie nowoczesnego ogrodu warzywnego.

Uprawy w zimie pod osłonami

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać tawułkę? Uprawa i pielęgnacja tawułki

Jeśli jak wielu ogrodników szukasz rośliny, która ozdobiłaby półcieniste lub zacienione zakątki Twojego ogrodu, koniecznie zdecyduj się na zasadzenie tawułki….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Microgreens czyli mikro liście – co to jest i jak je uprawiać ?

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Marchewka, mięta, rukola, rzodkiewka, sałata lodowa,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wieszać materiały cieniujące w szklarni hobbystycznej?

W uprawie szklarniowej istnieją różne scenariusze i doskonałe rozwiązania problemów, które każdy ogrodnik powinien poznać. Dzisiaj zadamy pytanie, jak radzić…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Nasiona do tunelu ogrodniczego

Dobry gatunek nasion do tunelu foliowego ma wielki wpływ na jakość plonów. Na początku każdego sezonu zarówno hobbystyczni ogrodnicy z działek lub…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Problemy w uprawie pod osłonami

Wraz z końcem sierpnia kiedy wielu ogrodników  kończy sezon wegetacyjny, zaczyna rozmyślać nad następnym tunelem foliowym. Zbliża się również moment…

Więcej