Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Szpinak to atrakcyjnie wyglądająca roślina o zielonej rozecie liści i smacznym smaku. Jako element sałatek, cześć dekoracji dań oraz pożywny dodatek jest niezastąpionym składnikiem wielu apetycznych potraw. Liście szpinaku zawierają wiele cennych mikro- i makroskładników, witaminę A, C, B1, B2 oraz E, żelazo, potas, magnez i kwas foliowy. Odmiany wiosenne, letnie i jesienne, a także zimujące, charakteryzują się odmiennym smakiem i fakturą – sprawia to, że mogą być sadzone przez cały rok. Najsmaczniejsze są młode liście zerwane prosto z grządki, dlatego nie należy pozostawiać szpinaku zbyt długo w ziemi, ponieważ traci sporo walorów smakowych. Natomiast uprawa w tunelu foliowym powoduje, że szpinak znacznie szybciej dojrzewa i obficiej plonuje.

Jak uprawiać szpinak

Szpinak do odpowiedniego wzrostu potrzebuje dużej ilości światła, dlatego należy go sadzić na stanowiskach długo oświetlonych. Oczywiście można prowadzić uprawę w lekkim półcieniu, jednak będzie potrzebować ona sporo pielęgnacji, a w miejscu kompletnie zaciemnionym roślina skupi się na wyprodukowaniu nasion, stając się wówczas niesmaczna.

Szpinak jest odporny na zimno. Nawet przy – 7°C roślina dojrzewa, a procesy wegetacyjne nie zostają wstrzymane. Dzięki wyjątkowej wytrzymałości pierwsza kwitnie w namiotach ogrodniczych, już przy wydłużających się wiosennych dniach oraz późną jesienią dalej plonuje. Właściwości te przyczynia się do tego, że wielu ogrodników i rolników sadzi szpinak jako przedplon lub poplon.

  • Gleba pod uprawę

Podłoże do uprawy szpinaku musi być zdrenowane, w miarę wilgotne, o odczynie obojętnym. Próchniczna ziemia, bogata w wapń, należąca do kategorii cięższych sprawia, że roślina ma optymalne warunki do dojrzewania. PH powinno utrzymywać się na poziomie między 6,5 do 7,0. Uprawia się go w pierwszym lub drugim roku po kompostowaniu, a stanowisko powinno zawierać sporo torfu i kory kompostowej oraz dużą dawkę wapnia. Przed nasadzeniem należy dokładnie odchwaścić ziemię – liście szpinaku są delikatne, a obecność rywali może zagłuszyć jej dojrzewanie.

Przygotowanie rozsady na szpinak 

Małe doniczki wypełnia się ziemią kompostową wymieszoną z piaskiem. Do każdego pojemnika wsadza się po trzy nasiona. Gdy pojawią się pierwsze wschody, pozostawia się najdorodniejsze, tak aby w każdym naczyniu została jedna roślina. Po 6 tygodniach od wysiania wysadza się je w tunelu foliowym. Łodygi szpinaku rozkładają się po ziemi, potrzebując sporej przestrzeni między sobą, aby nie przysłaniać siebie nawzajem. Zalecane jest aby na 1 m2 sadzić 4 rośliny, w rozstawie 60×40 cm. W zależności od pory roku i naświetlenia szpinak do pełnej dojrzałości potrzebuje od 3 do 6 tygodni.

  • Siew

Wysiewanie bezpośrednio do gruntu szpinaku w uprawach pod osłonami można zacząć już początkiem marca, natomiast w uprawach polowych w pierwszej połowie kwietnia. Roślinę w uprawach przydomowych i działkowych często sadzi się między rzędami, tak aby w pełni wykorzystać przestrzeń uprawową. W drugiej połowie września przeprowadza się ostatni siew szpinaku, który przezimuje i zacznie rosnąć wraz z początkiem wiosny. Nasiona umieszcza się na głębokości 3cm, w rozstawie 20 cm. Między rzędami powinien zostać zachowany odstęp 40 cm, jeśli jednak rośliny rozrosną się za bardzo, należy je przerwać. Roślina rosnąca w ścisku nie produkuje pożądanych liści, tylko skupia się na wypuszczeniu pędów nasiennych. Podczas całego procesu należy systematycznie usuwać chwasty.

  • Sadzenie kilka razy do roku

Jeśli uprawiający ma zamiar uprawiać szpinak dwukrotnie w ciągu roku, należy sadzić go na 6 tygodni przed pierwszym mrozem wiosennym oraz na 8 tygodni przed jesiennym. Zachowujemy podobne odległości jak w przypadku siewu do gruntu i uprawy z rozsady. Należy przy tym zadbać, aby roślina miała w pełni wydajne warunki do rozwoju i dostarczyć jej potrzebnych do poprawnego wzrostu składników odżywczych.

Nawożenie szpinaku 

Przed samy nasadzeniem należy wprowadzić nawozy doglebowe bogate w azot. Może to być mączka bawełniana lub kostna. Przekompostowany obornik albo nawozy wyzwalające składniki pokarmowe stopniowo.

Na glebach mniej obfitych w składniki pokarmowe i mineralne szpinak zasila się nawozami azotowymi. Między innymi saletrą amonową. W zależności od zapotrzebowania należy dawkować od 1 do 3 łyżek na metr kwadratowy raz w tygodniu przez dwa tygodnie. Stale w tych samych proporcjach. W przypadku szpinaku nie stosuje się siarczanu amonu, gdyż powoduje zbyt duże zakwaszenie.

  • Pielęgnacja szpinaku

Aby szpinak zbierać częściej i otrzymać obfite zbiory, wielu ogrodników prowadzi uprawę w tunelach ogrodniczych i namiotach foliowych. W chłodne miesiące okrywa się glebę sianem. Liśćmi lub agrotkaniną, a kiedy już wzejdą pierwsze rośliny. Usuwa się taką powłokę – z wyjątkiem agrotkaniny. Sposób ten znacznie przyśpiesza dojrzewanie rośliny.

  • Zbiory

Warzywo zbiera od kwietnia do grudnia. W tym celu należy zapatrzyć się w ostry nóż, który posłuży do ścinania rozety. Która wykształciła już od 5 do 7 liści. Produkując rozsadę już w lutym, dając jej czas na wzejście i wprowadzając ją do tunelu w marcu – świeży szpinaku można zbierać już w kwietniu. Szpinak można mrozić, aby zachować go dłużej, niestety najsmaczniejsze są liście świeżo zerwane bezpośrednio z rośliny. Należy uniknąć kwitnięcia, gdyż wtedy liście staną się gorzkie i mniej zasobne w wartości odżywcze. Ważne jest, aby nie rwać rozety, a jedynie ucinać. Umożliwi to roślinie wytworzenie nowych młodych liści.

Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Który tunel foliowy dla początkujących?

Tunel foliowy to konstrukcja, w której uprawa jest bardziej efektywna, a otrzymywany plon efektowny. Choć w wielu tekstach, opracowaniach i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo bezodpadowe w szklarni i tunelu

Filozofia Zero waste oznacz idee, według której człowiek powinien prowadzić taki styl życia, by generować jak najmniej odpadów, a tym…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak farbować storczyki na niebiesko?

Ostatnio w kwiaciarniach i marketach pojawiły się intensywnie niebieskie storczyki, robiąc furorę i równocześnie wprowadzając klientów w prawdziwe zadziwienie. W…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać jaskra? Uprawa i pielęgnacja jaskra azjatyckiego

Jaskry to popularne rośliny porastające tereny łąk, lasów i gór, istnieje aż 400 gatunków, które rosną dziko, ubarwiając krajobraz swoimi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fenkułu (koper włoski) w tunelu foliowym

Fenkuł to kolejna roślina, która zyskała popularność dzięki ogrodniczym cieplarniom. Do niedawna warzywo było traktowane jako ciekawostka kulinarna, teraz coraz…

Więcej