Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Organiczne jedzenie stało się symbolem zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób szuka warzyw i owoców, które nie zawierają żadnych sztucznych środków, a cały proces uprawy oparty jest na ekologicznych metodach. Mając to na uwadze, spora grupa z hobbystycznych ogrodników stara się pod osłonami wyhodować taki plon. Tunel foliowy, jako narzędzie wspierające uprawy, wzmacnia cały proces i ułatwia osiągnięcie zamierzonego celu.

BIO, EKO i organiczne pożywienie ma jednak wyższą cenę, a porównując zwykłe warzywa do tych z certyfikowaną naklejką EKO, te “zdrowsze” są wielokrotnie droższe. Jednakże nie jest to jedyny z powodów, które zachęcają do założenia własnego warzywniaka. Cieplarnia jest środowiskiem, w którym łatwo można wytworzyć optymalny mikroklimat, w którym rośliny będą miały dopasowane warunki do konkretnych etapów wegetacji. Dla ogrodnika to cenny czynnik, którego efektem jest obfity i dorodny plon.

Tym razem w poradniku Krosagro o uprawach pod osłonami opowiemy o organicznych warzywach i owocach w szklarni foliowej.

Organiczna uprawa pod osłonami

Sama żywność ma całkiem sporo zwolenników, jak i osób, które podważają jej pozytywne działanie. Jednym z mocnych argumentów, które odstraszają przed stałym dodaniem jej do diety, jest wspomniana już cena. To zrozumiałe że każdy producent roślin, prowadzący uprawy pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym, będzie się starać o uzyskanie któregoś z certyfikatów. Dostosowanie gospodarstwa przemysłowego do norm wymaga wielu zabiegów, a znaczna część z nich jest kosztowa. Poniekąd jest to też powód wysokich cen zdrowej żywności.

Sporo produktów jest rzeczywiście prowadzonych zgodnie z wytycznymi UE. Niestety zdarzają się również oszustwa, które dobrze imitują zdrową żywność. Dlatego nim zdecydujemy się na takie produkty, pamiętajmy, aby wybierać te od sprawdzonych producentów, najlepiej krajowych.

Jeśli posiadamy kawałek ogródka, możemy go przeznaczyć na organiczny i zarazem nowoczesny warzywnik. Sam proces to metoda, w której stosuje się organiczne materiały pochodzenia roślinnego i zwierzęcego na każdym etapie dojrzewania roślin. Całkowicie rezygnuje się z użycia nawozów mineralnych, chemicznych pestycydów i hormonów wzrostu. Jednakże ziemia w dalszym ciągu może zawiera piasek, perlit, glinę itp.

Organiczna uprawa warzyw i owoców w tunelu foliowym

Adekwatnym przedstawieniem, czym jest organiczna uprawa, będzie podanie przykładu. Hobbystyczni ogrodnicy chcąc uzyskać wysoki plon, jeszcze przed całym procesem uprawy przygotowują ziemię. W tym celu miesza się podłoże razem z kompostem. Choć wydaje się, że na około kompostownika unosić się będzie brzydka woń, to mocno można się pomylić. Na rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych pojemników, które są na tyle hermetyczne, że zatrzymują zapach wewnątrz oraz przyspieszają proces rozkładu. Kompost to korzystny dla roślin element naturalnego nawozu, który dostarczony do ziemi staje się pokarmem dla warzyw i owoców, z  którego czerpią makro- i mikroskładniki.

Dokarmianie roślin i gleby

Kiedy pojawią się wschody, a plon przejdzie do następnych etapów wzrostu. Aby ten lepiej dojrzewał, konieczne jest dostarczenie mu odpowiednich składników odżywczych. Jako wsparcia używa się nawozu zwierzęcego zmieszanego z sianem, praktykuje się uprawę współrzędną, korzysta z naturalnych oprysków (np. z pokrzyw) lub stosuje komercyjne środki. W przypadku tych ostatnich warto pamiętać, aby były oznaczone sygnaturami, które określają je jako preparaty przeznaczone do rolnictwa ekologicznego. Podobnie będzie w przypadku zabezpieczenia lub eliminacji chorób i szkodników. Mogą w tym pomóc mechaniczne pułapki mechaniczne i substancje biologiczne (kupione lub przygotowane samemu).

Zalety ograniczonego plonu

Atutem tego rodzaju uprawy jest to, że jest bardziej przyjazna dla środowiska, nie sprawia, że do gleby zostaną wprowadzone elementy szkodzące naturze. Podłoże oraz mikroorganizmy, woda gruntowa – to wszystko pozostanie nienaruszone, dzięki czemu my sami zachowamy zdrowie na dłużej. Często wydaje się, że to niewielki wkład w porównaniu z ogólnym zanieczyszczeniem środowiska. jednak jest to jedna z realnych możliwości, aby ograniczyć szkody, jakie czyni człowiek.Choć trudno tego dowieść, to jednak eko żywność z tunelu foliowego wydaje się smaczniejsze niż to z półek sklepowych. Może główną rolę odgrywa w tym efekt placebo, jednak znając proces uprawy, pielęgnując rośliny, wiedząc, że każda z nich jest efektem pracy naszych rąk, smak zebranego plonu jest znacznie lepszy od kupionego.

Jak zacząć organiczną hodowle?

Skoro już wiadomo, czym jest organiczna uprawa oraz jakie są jej profity, warto przejść do konkretów. Wcześniejsze informacje były mocno powierzchowne, w tym natomiast punkcie dodamy więcej praktycznej wiedzy. Chcąc prowadzić plantację tego typu, należy zadbać o:

  • podłoże – już na wstępie warto poznać glebę, w której będzie rozwijał się plon. Może w tym pomóc analizator lub wysłanie próbki ziemi do laboratorium. Jeśli ziemia jest zasobna w makro- i mikroelementy, to jesteśmy szczęśliwcami. Niestety bardzo rzadko zdarza się, aby podłoże było optymalne pod ekologiczną plantację. Rozwiązań tej sytuacji jest kilka. Jedno z nich wiąże się z długim czasem oczekiwania, a druga z kosztami. W przypadku pierwszej możemy za pomocą różnych praktyk doprowadzić do tego, że gleba wewnątrz tunelu foliowego osiągnie oczekiwane parametry. Jest to dość żmudny proces, a podczas niego wykorzystuje się naturalne metody dokarmiania gleby, w której zachodzą procesy kształtujące optymalny poziom pH, próchnicę oraz zawartości pierwiastków. Drugim rozwiązaniem jest wymiana powierzchni. Ot, kupujemy wysokiej jakości ziemię, która nadaje się od razu do prowadzenia upraw.
  • preparaty roślinne – wiele osób pije ziołowe herbaty lub napary, które mają działanie prozdrowotne, sporo z nich da się wykorzystać w ogrodzie. Wtedy mogą sprawdzić się w roli środka ochronnego przed chorobami, probiotyku dla warzyw i owoców oraz naturalnego pestycydu. Przykładem może być wyciąg z czosnku, pokrzywy, mniszka lekarskiego oraz wielu innych rośliny. Nim jednak przejdziemy do stosowania, należy sprawdzić, czy rzeczywiście dany preparat ma takie, a nie inne działanie, czy można go stosować do uprawianych gatunków roślin, jak go przygotować i aplikować.

Naturalne nawozy do uprawy organicznej

  • nawozy zielone – rodzaj nawozu, który osiąga się z roślin szybko dojrzewających oraz zasobnych w azot. Stosuje się je jako przedplon i poplon. W obu sytuacjach, kiedy tylko osiągną odpowiedni wzrost, przekopuje lub ora się je z ziemią. Po czym przekształcają się w element tworzący próchnicę, podczas procesów zachodzących w ziemi.
  • nawóz zwierzęcy – najlepszym rodzajem nawozu z całą pewnością będzie nawóz koński, jeśli jednak nie mamy do niego dostępu możemy stosować bydlęcy oraz kurzy. Często wiele osób przy okazji upraw pod osłonami decyduje się na niewielkie kurniki, które stają się coraz częstszym elementem wyposażenia ogrodów. Tak czy owak, naturalne nawozy można kupić bezpośrednio u rolników lub ze stadnin.

Organiczny tunel foliowy

W gruncie rzeczy uprawa organiczna jest taka sama jak konwencjonalne metoda, z tym wyjątkiem, że przy tym drugim sposobie stosuje się syntetyczne środki. Trzeba monitorować, pielęgnować i dbać o plon na każdym etapie wegetacji. Tylko i wyłącznie wtedy będziemy mieli pewność na to, że doczekamy się obfitych zbiorów. Im więcej zaangażowania oraz serca, tym większy efekt pracy naszych rąk. Tunel foliowy natomiast zoptymalizuje wiele procesów u warzyw i owoców i znacznie uprości uprawę organicznych roślin.

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak niskie temperatury mogą tolerować chryzantemy z grupy ”Garden Mums”?

Ponieważ jesień jest tuż za rogiem, prawdopodobnie zastanawiałeś się: „Jakie chłody mogą tolerować chryzantemy z grupy Garden Mums?” Piękne, intensywne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czym jest biały osad na powierzchni ziemi w tunelu foliowym?

Czym jest biały nalot utrzymujący się na ziemi ogrodniczej w mojej szklarni? W szklarni lub też tunelu może czekać Cię…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować dereń z nasion? Uprawa i pielęgnacja derenia

Dereń to rodzaj niezwykłych roślin, skupiających  około 40 gatunków krzewów, krzewinek i małych drzewek. Kwitną one na przełomie lutego i…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Garaż dla jachtów

Co roku nadchodzi dzień, w którym sezon sportów wodnych zbliża się ku końcowi. Zanim nadejdzie pierwszy mróz, mamy czas, aby…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać maliny w tunelu foliowym?

W kolejnym artykule KrosAgro odpowiemy sobie na pytanie, jak uprawiać maliny w tunelu foliowym, aby zagwarantować sobie, jak najlepszy dostęp,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać draceny?

Najważniejsze we właściwym rozpoznaniu zapotrzebowań i wymagań rośliny, jest zrozumienie, z jakich warunków klimatycznych pochodzi. Dotyczy to także sposobu, częstotliwości…

Więcej