Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Skrzynie ogrodnicze to wysokie grządki, dzięki którym o wiele łatwiej możemy pielęgnować rośliny pod osłoną. Dzięki takim konstrukcjom możemy urozmaicić uprawy w tunelu foliowym o skrajnie różne gatunki i odmiany roślin. Takie stanowiska w łatwy sposób pozwalają stworzyć odmienne wymagania dla warzyw i owoców, wypełniając skrzynię glebą o innym pH, strukturze oraz zawartości pierwiastków. Gdyby ogrodnik chciał w tradycyjny sposób wymieszać różne rodzaje gleby, osłabiłby część roślin, zaś innym stworzyłby komfortowe warunki. W przypadku skrzyń ogrodniczych burty przytrzymują ziemię, dlatego nie dochodzi do jej mieszania, możemy więc uprawiać pod osłoną kilka wykluczających się roślin obok siebie.

Jeśli dojdzie do przenawożenia, nie musimy wymieniać całej powierzchni, a wyłącznie ziemię w skrzyni. W ten sposób wystrzegamy się wydatków, a w razie pomyłki straty są mniejsze. Wiele osób, które mają problem ze schylaniem się, a także osoby niepełnosprawne, dzięki raised beds mogą pielęgnować rośliny w cieplarni. Takie oddzielone “grządki” usprawniają zarządzanie namiotem foliowym. Na przegrodach możemy wypisać, co zostało posadzone na danym stanowisku i przymocować notatnik, dzięki któremy będziemy pamiętać, które z prac pielęgnacyjnych zostały zrobione, a które jeszcze trzeba wykonać.

Tym razem w poradniku Krosagro opowiemy, czym są i z czego się robi skrzynie ogrodnicze do namiotów foliowych.

Konstrukcja skrzyni ogrodniczej:

  • Tunel foliowy i technologia upraw

Tunel foliowy to ograniczona przestrzeń, lecz istnieje wiele sposobów, aby ją powiększyć, np. za pomocą stołów ogrodniczych, dzięki uprawom wertykalnym, uprawie współrzędnej czy też hydroponice. Niektóre z rozwiązań są kosztowne, lecz coraz częściej do hobbystycznego ogrodnictwa trafiają tanie technologie, które na co dzień są używane w profesjonalnej produkcji roślinnej. Im bardziej optymalne będą uprawy pod osłonami, tym więcej plonu zbierzemy, a to prowadzi do sporej oszczędności. Nowoczesny ogród warzywny to sposób na zdrowe życie, wolne od pestycydów.

Skrzynie to jeden z tanich sposobów na zoptymalizowanie upraw. Możemy kupić gotową strukturę, ale wykonanie jej jest na tyle łatwe, że możemy zrobić ją również samodzielnie. W Internecie znajdziemy sporo video tutoriali mówiących o tym, jak przygotować skrzynię.

Jak przygotować skrzynie ogrodniczą?

  • Rozmiar:

Wymiary będą podyktowane tym, jak dużo miejsca możemy poświęcić na skrzynie ogrodnicze. Oczywiście im większy areał, tym więcej miejsca na nasadzenia. Przy okazji pamiętajmy, jaki rozstaw między roślinami powinien zostać zachowany między. Aby proces przebiegał sprawnie, warto naszkicować plan zagospodarowania. Dzięki takiej metodzie wykorzystamy każdy skrawek foliowej cieplarni.

  • Kształt:

Bardzo istotne podczas zabiegów pielęgnacyjnych będzie to, czy mamy łatwy dostęp do każdej krawędzi upraw. Dlatego już na samym początku planowania zagospodarowania naszego tunelu foliowego, uwzględnijmy to w projekcie. Owalne kształty w porównaniu z ostrymi są bezpieczniejsze dla foliaka, ponieważ jeśli wiatr zbyt mocno napiera na folię, ta może otrzeć się o jeden z rogów skrzyni. Aby tego uniknąć, zachowajmy odstęp od ścian osłony. Możemy również wybrać owalny lub jajowaty kształt, które czasami są mniej praktyczne, mają jednak ciekawy wygląd.

  • Głębokość:

Cecha ta będzie zależeć od rodzaju roślin, jakie zamierzamy uprawiać. Różne gatunki mają inaczej rozbudowany system korzeniowy, jedne więc będą rozwijać go płytko, inne natomiast głęboko. Ważne, aby struktura gleby była na tyle dopasowana do rodzaju rośliny, aby ta prawidłowo rozwinęła system korzeniowy. 15 cm to minimalna głębokość do upraw warzyw, jednak w przypadku krzewów owocowych należy ją podwoić, a czasem nawet potroić. Jeśli plon nie jest jednoroczny a kilkuletni, weźmy pod uwagę, jak bardzo roślina rozwinie się w następnych sezonach. Tworząc jej korzystne warunki, gwarantujemy sobie większy plon. Im dłużej roślina pozostaje na jednym stanowisku, tym trudniej przenieść ją w nowe miejsce bez uszkodzenia.

  • Materiał:

Dysponujemy dużą dowolnością w zakresie zastosowania materiałów. Sporo z nich jest wykonana z zaimpregnowanego drewna, bel siana, a nawet plastiku ogrodowego. To, z czego zostanie wykonana skrzynka ogrodnicza, zależy od kosztów, jakie mamy zarezerwowane na na wydatek. Drewno, w zależności od gatunku, będzie miało odmienną ceną, długie listwy plastiku, choć wytrzymałe, powinny być obojętne dla gleby, dlatego warto wybrać te bez dodatkowych barwników. Jeśli skrzynię będziemy budować sami, zastanówmy się, co użyjemy do połączenia desek i w jaki sposób to przymocujemy.

Środek skrzyni ogrodniczej

Żyzność gleby to jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój roślin. Różne rodziny roślin mają odmiany preferencje odnośnie zawartości, rodzaju, struktury oraz stężenia pierwiastków w ziemi. Również nawóz powinien być dobrany pod odpowiedni typ gleby. Mając do dyspozycji kilka odmiennych stanowisk, w każdym z nich możemy stworzyć odmienne warunki. Tak więc w jednej skrzyni możemy mieć glebę zasadową, w innej kwaśną, a w trzeciej zaś obojętną. Aby nie ingerować zbytnio w podłoże pod skrzynią, możemy na samym dole konstrukcji wyłożyć agrotkaninię.

Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Tymianek i najlepsze dla niego rośliny towarzyszące

Uprawa roślin towarzyszących to metoda sadzenia dwóch lub większej liczby roślin obok siebie. Towarzystwo takie pozwala na czerpanie korzyści z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak mierzyć wzrost roślin na 3 proste sposoby

  Czy jesteś jednym z niezliczonych osób, które pragną dowiedzieć się, jak dokonać pomiaru wzrostu roślin? Jeśli tak, to z…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi to zbiór wątpliwości jakie pojawiają się najczęściej u klientów Krosagro. W…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Wilczomlecz (euphorbia milii) | Uprawa i pielęgnacja korony cierniowej

Wilczomlecz lśniący nazywany także koroną cierniową to pochodzący z wyżynnej części Madagaskaru sukulent, gdzie dorastając do wysokości 2 metrów, służy…

Więcej
Tunele foliowe

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym to znacznie skuteczniejsze rozwiązanie niż plantacja warzyw, owoców lub ziół na otwartej przestrzeni. Konstrukcja…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy jako pomysł na biznes

Zarówno profesjonalny tunel foliowy jak i hobbystyczna cieplarnia to konstrukcje, które można wykorzystać w biznesie. Otóż zapotrzebowanie na rośliny stale…

Więcej